Často kladené otázky k cestě na Bali

Cestovní pas, vízum a další dokumenty

Po příletu na Bali je nutné mít cestovní pas platný ještě minimálně šest měsíců. Pokud by tomu tak nebylo, už v Praze vás nepustí do letadla. Pozor také na cestování s malými dětmi. Občas bývá problém, pokud si dítě není podobné s fotkou v pasu. Pokud máte pochybnosti, raději nechejte dítěti udělat pas nový. 

Dříve měla Česká republika s Indonesii bezvízový styk pro pobyty do třiceti dnů. Doufáme, že se tato situace brzo vrátí. Prosím sledujte aktuální podmínky vstupu do Indonésie. V tuto chvíli je potřeba následující:

  • VOA vízum – zakoupení na letišti po příletu. Cena 500.000IDR (cca 750Kč) a lze platit kartou.
  • Doklad o plné vakcinaci  - minimálně dvě dávky proti Covid 19. Nebo jednu dávku vakcíny Jonson & Jonson. Děti do 18 let nemusí být očkovány. Datum očkování není rozhodující.
  • Aplikace PeduliLindungi nainstalovaná ve vašem mobilu. S aplikací je dost problémů. Většinou se vám do ní nic nepodaří nahrát. Stačí, že ji máte staženou a mít u sebe vytištěné očkovací certifikáty.
  • Nově je potřeba vyplnit online celní prohlášení. Ušetříte si tak čas na letišti po příletu. Prohlášení nesmí být starší než dva dny. Official Website Direktorat Jenderal Bea dan Cukai (beacukai.go.id)

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění je samozřejmě nutné. Doporučujeme AXA pojišťovnu, která má dobré ceny a na některých vyhledávačích lze jejich pojištění získat s 50% slevou. Zkušenosti s akceptováním pojištění od AXA a jejich plněním jsou opravdu dobré. Výborné je i pojištění od Alianz nebo True Traveler. Prosíme nepodceňujte důležitost pojištění.

Řidičský průkaz

Pro řízení skútru 125 ccm nebo auta je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz. Vystaví vám ho na počkání na úřadě, potřeba je jedna pasová fotografie a vyplněný formulář. Pozor – existují dva typy mezinárodních řidičských průkazů. Ohlídejte si vydání toho správného pro oblast Indonésie. Úředníci tohle často pletou a vydají vám špatný. Potřebujete mezinárodní řidičský průkaz podle vídeňské úmluvy.

Očkování

Na Bali není žádné povinné očkování. Doporučujeme mít naočkovanou žloutenku typu A a B. Někdy se doporučuje břišní tyfus, ale není nutné ho mít. Na Bali se také vyskytuje vzteklina. Pokud se nebudete pohybovat v oblastech, kde by hrozilo pokousání, tak není potřeba. Osobně toto očkování nemáme. V případě pokousání musíte absolvovat léčbu tak jako tak. Očkování jen prodlouží dobu, během které musíte navštívit lékaře.

Počasí

Průměrná teplota se na Bali pohybuje okolo 30 stupňů. V pobřežních oblastech jsou teploty nejvyšší. V centrální části Bali a v okolí sopek jsou teploty nižší. V noci se ochladí, ale stále je velmi teplo.

Pro Bali je typické, že je zde počasí velmi nevyzpytatelné. V období sucha prostě může pršet a v období dešťů zase svítit slunce. Bali leží v tropech a déšť k tropům patří stejně jako slunce.

Moře si drží v průběhu celého roku příjemnou teplotu 28 stupňů. Moc tedy neochladí, ale přesto je koupání velmi příjemné.

Ostrov zasáhnou každoroční monzuny obvykle od listopadu do března. Leden až půlka března je období s nejvyšším počtem srážek a vysokou vlhkostí. Ani v období dešťů se nemusíte obávat trvale zatažené oblohy a trvalých lijáků. Spíš vás zastihne hodinová průtrž mračen a poté se vyjasní. Vytrvalé mrholení není běžné.

Slunce vychází okolo šesté hodiny ráno a zapadá kolem šesté hodiny večer. Jde tedy o dvanáct hodin slunečního svitu. Vlhkost na Bali se pohybuje okolo 80%, často však přesáhne 90%. Počítejte s tím, že vnitrozemí (okolo sopek, či Ubud a severně od něj) je mnohem deštivější než na pobřeží.

Návštěva Bali je možná po celý rok. Ideální je období od poloviny března do května. Na ostrově je méně turistů, teploty velmi příjemné, minimum srážek a příroda krásně zelená. Hlavní turistická sezona je od poloviny června do poloviny září a poté konec prosince v období Vánoc a Nového roku. V tomto období bývají turistická centra přeplněná a ceny stoupají. Někdy v říjnu a listopadu začíná sem tam pršet. Většinou ale prší až později odpoledne a v noci. Jsou to spíš oddělené kratší přeháňky. Prší třeba hodinu, pak přestane a hned vysvitne slunce.

Peníze

Místní měnou je indonéská rupie. Hodnota 1.000 rupií odpovídá cca 1,60 Kč.

Ve všech větších městech a turistických centrech nebudete mít problém s vyhledáním bankomatu, platit u obchodníků lze i embosovanými platebními kartami Visa a MasterCard. Maximální výběr z bankomatu je 1.500.000 až 3.000.000 IDR na jeden výběr, záleží na bance. Pro výběr většího obnosu musíte výběr opakovat. Doporučujeme vybírat z bezpečnějších bankomatů u bank, jelikož i tady se rozšířilo kopírování karet. Při výběru z bankomatu počítejte také s poplatky bance. Každá banka má jinak nastavené poplatky a výběr peněz se tak může dost prodražit. Doporučujeme mít také k dispozici více než jednu platební kartu pro případ ztráty, nebo že vám kartu “sežere” bankomat.

Zajímavou alternativou ke kartám od klasických bankovních domů je karta Revolut www.revolut.com. Ta nabízí různé bezpečností možnosti a také nabízí zajímavé převodní kurzy.

Pokud máte k výměně nějaká Eura nebo Dolary, je možné je v místních bankách, většinou, bez problémů vyměnit.

Pokud se chystáte hlouběji do vnitrozemí, nezapomeňte být vybaveni dostatečnou hotovostí v místní měně, doporučuji menší bankovky. Bez fyzických peněz si totiž v menších městech a vesnicích nekoupíte vůbec nic a na bankomat nenarazíte.

Pokud půjdete měnit do směnárny, doporučujeme ověřené a autorizované směnárny nebo směnu v bance. Sice budete mít trochu horší kurz, ale jistotu seriózního přístupu. Přestože s násilnými loupežemi se na Bali setkáte jen zřídka, okrádání turistů v malých směnárnách při výměně peněz je na denním pořádku, policie podobné případy vůbec neřeší. Případ pokládá za uzavřený pouhým sepsáním protokolu. 

Při směně peněz rozhodně nezapomeňte:

  • Před směnou peněz si spočítejte, kolik máte přibližně dostat vyměněných peněz – kurz je vždy vyvěšen ve směnárně nebo bance
  • Po převzetí směněných peněz je nikdy nedávejte z ruky. I kdyby chtěl pracovník peníze znovu přepočítat, odmítněte.
  • Nespěchejte, peníze si ihned po směně přepočítejte. Přímo při směně nerozměňujte bankovky na menší.

Je dobré ve své bance nahlásit, že budete používat kartu v Indonésii, aby vám ji hned po prvním použití nezablokovali.

K přepočtu na koruny používáme takovou jednoduchou pomůcku. Z částky v rupiích odečtěte tři nuly a znásobte 1,5 x. A máte přibližný výsledek. Takže když něco stojí třeba 50.000 IDR: oddělit tři nuly, to je 50 a znásobit 1,5 je 50 x 1,5 = cca 75,-Kč

Pro přesný převod měn používáme http://www.kurzy.cz/kurzy-men/prevodnik-men/

Letenky

Vaše cílové letiště je Denpasar Bali (DPS). Ceny letenek se pohybují od 18.000,- Kč za zpáteční letenku. Ale čas od času se objeví i levnější letenky, je však nutné sledovat portály s letenkami. A pak tu jsou i letenky jejichž cena bývá nízká celkem často, ale doba letu je třeba 30 hodin a jsou nutné dva přestupy.

Přímé lety z letišť v ČR, ani z okolních států, neexistují. Vždy je nutný minimálně jeden přestup.

Osobně doporučujeme Emirates nebo Qatar Airways. Velmi kvalitní letecké společnosti se špičkovým servisem nabízející nejkratší možné lety na Bali. Let z Prahy do Dubaje nebo Doha trvá cca 6 hodin, přestup cca hodina až tři, a pak devět hodin do cílového letiště Ngurah Rai na Bali. Ceny letenek se pohybují okolo – 20.-30.000 Kč. Někdy i levněji, když je nějaká akce. V hlavní sezoně červenec, srpen, v období vánočních svátků a Nového roku jsou ceny vyšší, cca 30.000,-Kč.

Pro srovnání letenek doporučuji Skyscanner.cz zde uvidíte nabídku všech možných letů pro vybraný termín, délku letu, cenu, atd.

Koupi letenky doporučuji vždy přímo na stránkách letecké společnosti, to je ale většinou v angličtině.

Pokud angličtinu neovládáte nebo si nejste jisti, je dobré koupit letenky prostřednictvím prodejce jako například Pelikan.czLetuska.czStudentagency.cz atd.

Zmíněný Skyscanner nabízí i levnější prodejce, u kterých je ale často problém, že nižší cena za letenku je vykoupena dalšími poplatky, které prodejce vyžaduje. Případná reklamace nebo jakákoliv změna letenky bývá také problém.

Pokud máte zájem, můžeme Vám s výběrem vhodné letenky pomoci. Stačí nám napsat na Facebook, Instagram nebo poslat email.

Pokud máte jakékoliv jiné dotazy ohledně vašeho pobytu, prosím neváhejte nás kontaktovat, s ohledem na časový posun, který je na Bali.